Ultramarathon.se

Sandra förhandsnominerad till VM i 24-timmars

av Daniel Westergren
1 min läsning
Sandra förhandsnominerad till VM i 24-timmars

Svenska Friidrottsförbundet, där Lotta Thörn är landslagsledare för ultra, har förhandsnominerat Sandra Lundqvist till VM i 24-timmarslöpning.

Det är förstås med bakgrund av hennes fantastiska resultat i Espoo nyligen, då hon med 235,918 km gick upp som tvåa i Sverige genom tiderna. Bara tidigare europamästarinnan Maria Jansson har sprungit längre, med det svenska rekordet på 250,647 km som bäst.

Sedan tidigare är även 2024 års svenska mästarinna Therese Fredriksson förhandsnominerad.

VM går i Albi, Frankrike, 18-19 oktober 2025. Det var just där som Maria Jansson vann EM på svenskt rekord 2016.

De indikativa kvalgränserna är 230 km för kvinnor och 260 km för män, med löpande förhandsnomineringar fram till den slutliga uttagningen 31 maj.

Läs mer på https://www.friidrott.se/tavling-landslag/elit-landslag/kriterier-uttagningar/ultra-trail/ultra-trail-2025/

foto: Annika Nilrud