Vem springer snabbare än 8 timmar på SM 100 km?!?
SM-veckan pågår för fullt i Helsingborg och på torsdag 5 juli är det dags för ultralöpningen med SM 100 km. Banan är en 5 km lång varvbana längs Strandpromenaden och antalet höjdmeter per varv är endast 2 meter så det finns fina förutsättningar för bra resultat.
SM 100 km 2018 – Damer
Anmärkningsvärt är att förra årets damtvåa, Jennifer Honek från Solna, ställer upp i motionsklassen. Hennes 8.47.53 från den tävlingen skulle säkerligen räcka till medalj även i år.
Följ liveresultat från SM 100 km här: http://sm100km.hbgm.se/resultat/">http://sm100km.hbgm.se/resultat/</a
Vi önskar alla ultralöpare ett stort lycka till!!!

Författare
Daniel WestergrenDaniel Westergren är grundare av ultramarathon.se och producent och programledare för podden Ultraaktuellt sedan 2020. Som speaker, reporter och skribent bevakar han svensk ultralöpning på plats vid mästerskap och tävlingar runt om i landet och utomlands. Daniel ansvarar för registrering av svenska tävlingar och resultat i den internationella ultradatabasen DUV. Hans egen bästa ultramerit är 26 varv i Älvdalen Backyard Ultra 2019.
