Ultramarathon.se

FKT av Anna på Bergslagsleden & Tomas om Aktivitus Trailrace

av Daniel Westergren
1 min läsning

Anna Carlsson satte ett mäktigt FKT på den 280 km långa och krävande Bergslagsleden i helgen. Johnny Hällneby var på plats och snackade med Anna efteråt. I Göteborg sprang Tomas Amneskog sin egen tävling, Aktivitues Trailrace. Han berättar om loppet som i två år varit tilltänkt för riksmästerskapet i ultra-trail, men som nu blev virtuell.

Dessutom Vertical Challenge, osupportat FKT på Skåneleden SL3 och världsrekord på 100 miles och 12-timmars.

1:05 Aleksandr ”Sania” Sorokin satte världsrekord på 100 miles och 12-timmars 3:37 Pia O’Connor tvåa på 100 miles i Australien 4:04 Aktivitus Trailrace blev virtuellt istället för riksmästerskap 7:02 Intervju med Tomas Amneskog 15:36 Eftersnack Aktivitus Trailrace 16:03 Höjdmeterjakt i Vertical Challenge 22:17 Osupportat FKT av Marcus & Niclas på Skåneleden SL3 24:10 FKT av Anna Carlsson på Bergslagsleden 28:04 Intervju med Anna Carlsson 38:03 Eftersnack Anna 46:14 Kommande tävlingar och utmaningar

ultramarathon.se

Daniel Westergren

Författare

Daniel Westergren

Daniel Westergren är grundare av ultramarathon.se och producent och programledare för podden Ultraaktuellt sedan 2020. Som speaker, reporter och skribent bevakar han svensk ultralöpning på plats vid mästerskap och tävlingar runt om i landet och utomlands. Daniel ansvarar för registrering av svenska tävlingar och resultat i den internationella ultradatabasen DUV. Hans egen bästa ultramerit är 26 varv i Älvdalen Backyard Ultra 2019.